logo

 

 

Czy wiecie, czym są miti italiani? Kojarzy Wam się z mitami? I słusznie! Każdy z nas kojarzy przynajmniej kilku włoskich artystów, trochę zabytków i z pewnością parę marek samochodów rodem z Italii. Któż nie słyszał o Koloseum, Leonardzie da Vinci czy Casanovie? Jak wielu z nas podróżowało Fiatem, a marzyło o Ferrari, Lamborghini, a może Maserati? Zupełnym przypadkiem niedawno miałem okazję dotknąć jednej z takich włoskich legend. Pomyślicie: „Aha, Zbieg dorobił się Ferrari”. Niezupełnie, chociaż przyznam, że ta rzecz sprawiła mi wiele radości. Mowa będzie o marce włoskich rowerów, może mniej znanej niż  i prestiżowej niż Bianchi, ale jakże interesującej.

Firma ALAN, bo jej chciałbym dzisiaj poświęcić kilka słów, została założona w 1972 roku przez inżyniera Lodovico Falconiego. Próbował on zastępować tradycyjne stalowe ramy rowerowe konstrukcjami ze stopów aluminium. Materiał ten był już wcześniej wykorzystywany do produkcji części rowerowych, ale nikt przed Falconim nie wpadł na to, że można z niego budować lekkie ramy. Od pomysłu do rozpoczęcia produkcji minął tylko rok. Nie będę wdawał się w szczegóły konstrukcyjne ram marki ALAN. Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową firmy (www.alanbike.it/storia). Jak wiele innowacji, także ramy z lekkiego stopu były początkowo krytykowane. Obawiano się przede wszystkim tego, że będą mniej trwałe od swych stalowych poprzedniczek. Wkrótce jednak aluminium ze względu na swoją niewielką wagę i wysoką funkcjonalność stało się materiałem powszechnie używanym w produkcji rowerowych ram.

Na aluminium nie kończy się jednak historia technologicznego rozwoju ram rowerowych. Niedługo po debiucie rurek z aluminium pojawiła się idea wykorzystania materiału, który był jeszcze lżejszy – włókien węglowych. Po pomyślnie zakończonych testach tak zwanego „karbonu” w Japonii, rurki z włókien węglowych zostały zaprezentowane na targach w Paryżu w 1977 roku. Pomysł rozwinęła firma ALAN czyniąc tym samym kolejny krok w kierunku obniżenia wagi roweru. Od 1973 roku na bicyklach z rurami ALAN-a ścigali się amatorzy i zawodowcy z teamów reprezentujących różne kraje europejskie. Były one popularne również w Polsce. Dzisiaj jest to marka nad Wisłą raczej zapomniana. ALAN ma swoich dystrybutorów w niektórych krajach Starego Kontynentu, m. in. w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Rowery tej firmy można kupić w Japonii i Stanach Zjednoczonych. U nas na aukcjach internetowych pojawiają się czasem jakieś perełki z logo ALAN-a.

paski

Charakterystycznymi elementami ram rowerowych produkowanych przez firmę Lodovico Falconiego są kolorowe paski i rozpoznawalne liternictwo. Od tego ostatniego w nowszych modelach już się odchodzi. Pozostały natomiast niebiesko-czerwono-czarno-żółto-zielone paski, które otaczają rurki w kilku miejscach. Jest to chyba najbardziej rzucający się w oczy podpis ALAN-a.

Na koniec jeszcze warto wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa firmy. Przyznacie, że nie jest ona zbyt efektowana. Może jednak budzić wzruszenie, ponieważ Lodovico Falconi nazwę firmy stworzył z pierwszych imion swoich dzieci: Alberto i Annamaria. Tak powstał ALAN, jedna z włoskich legend kolarstwa.

Wasz Zbieg

??????????