nieakt_20_2

Przegląd mód na wiosnę, świadectwo na krowę i złodzieje drobiu

Wiosna, zwłaszcza w niektórych branżach jest okresem ożywienia gospodarczego. Tak było i dziewięćdziesiąt lat temu. Więcej pracy miały nie tylko zakłady krawieckie i modniarskie szykujące stroje na sezon wiosenno-letni, ale i firmy szkółkarskie oraz te produkujące i sprzedające nasiona dla ogrodnictwa lub rolnictwa. W Głosie z 2-go marca 1926 roku, tuż nad hasłem „Reklama to pieniądz!”, możemy przeczytać następujące ogłoszenie:

Gosp. NASIENNE

FAJSŁAWICE

POLECA do siewów wiosennych

nasiona owsów gatunkowych ory-

ginalne, siewne i dobre odmiany

nasion jęczmion gorzelniczych 4-ro

i 6-cio rzędowego.

Nasiona Nielnolnu zielonego.

W ciągu ostatnich lat coraz bardziej popularne i powszechne stają się biegi zbiorowe organizowane przez różne stowarzyszenia, grupy, a także samorządy. Pamiętać należy jednak, że biegano od zawsze. To chyba najstarszy i najbardziej „pierwotny” sport świata. Również w dwudziestoleciu międzywojennym organizowano biegi masowe, o czym świadczy między innymi takie ogłoszenie: „Pierwszy bieg na przełaj urządza K. S. „Lublinianka”. K. S. Lublinianka urządza w dniu 6 marca r. b. o godz. 16 pierwszy bieg na przełaj 2100 m. Start i meta na nowobudującem się boisku przy ul. Namiestnikowskiej. W biegu mogą brać udział członkowie Klubów Stowarzyszonych w L.C.Z.L.A.”. W tym samy roku otwarto Park Sportowy przy ulicy Szpitalnej, dziś znanej jako ul. Peowiaków, co stało się początkiem złotych czasów dla lubelskiego sportu.

Dawno już nie było w naszych nieaktualnościach żadnych wyjątków z repertuaru lubelskich kin i teatrów. Warto jednak wspomnieć o hicie początku 1926 roku, który dotarł i do Wielkiego Kino-Teatru COLOSSEUM:

GIGANTYCZNE ARCYDZIEŁO ORJENTALNE W 12 AKT.

Według słynnej powieści Kafaela Sabatiniego

„DEMON MORZA”

14 patehtatów ekranu kreuje główne postacie dramatu

3000 statystów bierze udział w masowych scenach,

w rolach głównych:

=MILTON SILLS, ENID BENNET, WALLACE BERRY=

Koszta inscenizacji tego filmu wyniosły 2.500.000 dol.

Muzyka ściśle dostosowana

Ceny od zł. 1 do 2.50. Początek o 4 g. Passe-partout i bilety ulgowe nieważne.

Skoro nadchodzi wiosna, w kąciku dla Pań nie mogło obyć się od opisu mód obowiązujących w nowym sezonie wraz z ich ilustracją. Pod rysunkiem przedstawiającym trzy modnisie ubrane w sukienki z obniżonym stanem i plisowanym dołem, czytamy co następuje: „Moda plisowań na wiosnę. Plisy należą do mód, które wracają co wiosnę, bo mają ową powiewność linji, odróżniającą je od mody zimowej; dlatego są zawsze mile widziane. Przeważnie jednak utrzymują się karby tylko przeez wiosnę, ustępując latem miejsca innym krojom. W tym roku jednak przepowiada się plisom dłuższe powodzenie; mówi się o wielkiej ogólnej modzie karbów, a w dużej ilości przygotowane modele plisowane wskazują na to, że plisy będą miarodajne przez cały następny sezon. Środek na odmłodzenie. Sukienki plisowane są przedewszystkiem zgrabne i odmładzają zarówno panienki, jak i mężatki. Plisowanie, czyli składanie materiału w równe drobne fałdy, podkreśla linję pionową sukni i dlatego każda kobieta wydaje się w niej wyższą i tem samem szczuplejszą. Ciekawe jest spostrzeżenie, że obecnie karbuje się tylko spódniczki, podczas kiedy górna część sukni jest gładka, szalowa, lekko wyrzucana, albo przypominająca krój princesse. (…) Modele wiosenne. Rozglądając się po obecnych wystawach wiosennych, trudno nie przyznać, że przygotowano dużo modeli zgrabnych i eleganckich w swojej prostocie i dlatego nadających się do przeróżnych okazji przedewszystkiem latem, kiedy więcej zważa się na elegancki krój, niż na odrębność materiału”.

Ciąg dalszy artykułu pzreczytasz w najbliższym wydaniu magazynu antidatum, które ukarze się 20 marca 2016.

Łucja