IMG_0735

 

„Kobieta, miłość, małżeństwo, prostytucja. Zapowiedziany na powyższy temat odczyt znanego literata prelegenta p. Marjana Marstro z Warszawy zostanie wygłoszony w sobotę dnia 25 kwietnia o godz. 8.15 wieczorem w Sali T-wa Muzycznego (Kapucyńska 7).”

Tymże mocnym akcentem rozpoczynamy majowe wydanie nieaktualności. Jestem bardzo ciekawa, co do powiedzenia na temat kobiety, miłości, małżeństwa, a zwłaszcza prostytucji miał literat prelegent z Warszawy.

Często narzeka się na kondycję moralną dzisiejszego społeczeństwa. Zwraca się uwagę na fakt, iż przemoc w kinie, telewizji i grach komputerowych sprawia, że ludzie są bardziej skłonni do agresji. Im dłużej czyta się przedwojenną prasę, tym bardziej można się przekonać, że gwałtowność nie jest cechą jedynie naszych czasów. Przykładem może być sytuacja opisana w artykule z 23 kwietnia 1925 roku pod tytułem „Nieudały zamach”: „Mściwość ludzka, a zwłaszcza piękniejszej połowy rodzaju ludzkiego nie zna granic”. Po tym błyskotliwym stwierdzeniu autor przechodzi do rzeczy: „Wiele o tym mówić może fakt, jaki się w dniu onegdajszym wydarzył przy ul. Kalinowszczyzna. Przechodzącego wspomnianą ulicą Józefa Kmieciaka zam. Przy ulicy Tatarskiej 14, przez zemstę, której powodów dotychczas nie ustalono, oblała kwasem siarczanym Zofja Wolińska. Na szczęście płynny pocisk rzucony w kierunku twarzy Kmieciaka nie dotarł do celu, zalewając mu jedynie i niszcząc ubranie.”

Tego samego dnia wśród drobnych ogłoszeń pojawiło się następujące: „Przejeżdżając ulicą Foksalną dnia 21.4.1925 zgubiono lakierki. Łaskawego znalazcę uprasza się o zwrot, za wynagrodzeniem. Namiestnikowska 18 m. 6.” Nasuwa się pytanie, co spożyto, zanim zgubiono te buty.

W ciągu ostatnich miesięcy nie było nieaktualności, w których nie pojawił by się anons Kino – Teatru Colosseum, a to za sprawą ich uroczej i dziś zabawnej treści. „Copywriterzy” Colosseum i w tym miesiącu urzekną nas swym kunsztem:

Wielki Kino-Teatr COLOSSEUM

Dziś, dnia 24 kwietnia b.r.

MOTTO: W każdym małżeństwie jest szufladka zamknięta na klucz przed mężem… Niekiedy leży tam zeschły kwiat… Niekiedy niewinny liścik… Niekiedy tragedia…

„NOWOCZESNA KOBIETA”

Potężny dramat erotyczno – salonowy w 8 aktach; w roli głównej Morja Korda.

Orkiestra powiększona pod batutą prof. Stembrowicza

Oraz:

Wielki Kino-Teatr COLOSSEUM

Potężny film sensacyjny demonstrowany w Paryżu, Londynie, Rzymie, Wiedniu, Berlinie i Warszawie w ciągu całego szeregu mies. z niesłabn. powodzeniem

„GOLGOTA UCZCIWEJ KOBIETY”

Olbrzymie napięcie scen dramatycznych przeplatane jest przez momenty niebywale sensacyjne oraz przez sceny niezwykłego humoru

W roli głównej MOŻŻUCHIN

Orkiestra powiększona pod batutą prof. Stembrowicza

Pozostając w tematach kobiecych, muszę się odwołać do kolejnego nieaktualnościowego leitmotivu, czyli udaremnionych samobójstw popełnianych oczywiście przez kobiety. W wydaniu z pierwszego maja czytamy: „W dniu onegdajszym Kazimiera K. lat 26, zamieszkała przy ulicy Pawiej N°9 tak sobie wzięła do serca nieporozumienie wynikłe pomiędzy nią a rodziną, że postanowiła przerwać pasmo swego życia, poprzez popełnienie samobójstwa, za pomocą wypicia dużej dawki benzyny. Na szczęście zamiary jej wczas odkryli domownicy, wzywając natychmiast Pogotowie Ratunkowe, które po udzieleniu pierwszej pomocy lekarskiej, pozostawiło niedoszłą samobójczynię w stanie nie groźnym pod opieką domowników.”

Odchodząc nieco od kobiecych tematów, warto się skupić na złotej polskiej młodzieży. W wydaniu Głosu z dnia 2 maja czytamy następujący anons: „Baczność! Sokoli i Sokolice! Wzywa się wszystkich druhów i druhny do stawienia się obowiązkowego do sokolni na zbiórki: dziś tj. 2 maja b.r. o godz. 8-ej wieczorem i w niedzielę o godz. 9-ej rano, celem wzięcia udziału w uroczystościach obchodu 3-go Maja. Obowiązuje strój uroczysty, a druhów i druhny nie posiadających takowego, uroczysta czapka szkolna. Czołem!”

Czołem!

Koniecznie przeczytaj całe majowe wydanie magazynu antidatum.

Łucja