W ramach II Targów Turystyki Wiejskiej i Kulturowej „Lubelskie Lato 2014” w dniach 4 – 6 lipca 2014 w Krasnymstawie odbył się Festiwal Twórczo Zakręconych.

Targi były imprezą finansowaną ze środków Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego, we współpracy 9 Lokalnych Grup Działania z Lubelszczyzny.

Sam festiwal nie był nastawiony tylko i wyłącznie na prezentację artystycznych dokonań i praktycznych umiejętności przybyłym do Krasnegostawu gościom. 4 i 5 lipca (piątek i sobota) odbyły się warsztaty, na które trzeba było się wcześniej drogą elektroniczną rekrutować. Przedmiotem warsztatów były różnorodne techniki rękodzielnicze: koronka klockowa, koronka pętelkowa, wyplatanie ze słomy, garncarstwo, florystyka z osikowego wióra, repusowanie, czerpanie papieru itp. Z tej zaledwie częściowej wyliczanki widać, że asortyment technik rękodzielniczych był wyjątkowo szeroki. Wiele z nich to techniki dziś już niemal całkowicie zapomniane.

Niedziela 6 lipca była dla widzów. Imprezy skupione na urokliwym krasnostawskim rynku, otoczonym kamieniczkami, pośród których najokazalej prezentował się ratusz, dzięki słonecznej pogodzie przyciągnęły wielu zwiedzających. Mogli oni uczestniczyć w pokazach i kiermaszach uczestników Festiwalu Twórczo Zakręconych. Towarzyszyły im występy zespołów ludowych i orkiestr dętych z Lubelszczyzny. Prezentowały się Lokalne Grupy Działania, organizacje i firmy turystyczne. Wiele osób kupowało wyroby twórców i różnego typu materiały oraz akcesoria niezbędne do wytwórczości. Chętnie dyskutowano z twórcami i artystami.

Przyznam szczerze, że chociaż doceniam kunszt koronczarek i artystek wykazujących się niesłychaną biegłością w hafcie koralikowym, to w większym stopniu pociągały mnie pokazy umiejętności bardziej konkretnych, np. wykonywanie dębowych beczek.

Do Krasnegostawu przyjechałem jednak dla jednego pokazu – repusowania. Jest to dawna technika formowania blachy, najczęściej miedzianej, polegająca na ręcznym wybijaniu wgłębień młotkami i puncami o różnych formach, którymi kształtuje się obrabiany metal.

Pierwszy raz pokaz tej techniki obejrzałem na filmach dostępnych w YouTube w wykonaniu grupy twórczej Rextorn, zaledwie kilka tygodni temu. Odsyłam do prezentacji „Smocze jajo”, „Godło Starków z Gry o tron”. Można oglądać bez końca. Filmy zrealizowane przez jednego z członków grupy, z niesłychaną kulturą artystyczną, z odpowiednią muzyką w tle, pokazują artystyczny kunszt i biegłość techniczną repusera.

Ciąg dalszy przeczytasz w drugim wydaniu magazynu antidatum

Andrzej